Oğuzhan Kılıçarslan Makaleleri

Otobüs Kaptanlığı

Bu yazımda otobüs kaptanlarının yaşadıklarını paylaşacağım.

Güzelim Karadenizimize çoğunlukla otobüs firmaları ile gidiyoruz. Kimimiz,kaptanların o lüks otobüslerde,kocaman direksiyonlarda,boynuz gibi dikiz aynasında,kocaman o ön camındaki havasına heves ediyoruz.Hani,heves edilmeyecek gibi de değil!Mola istasyonundaki havaları,o lüks otobüslerdeki hakimiyetleri kimimizi imrendirir.Ama gelin öğrenelim ki işin öbür tarafını.Belki hayallerimizde oluşan otobüs kaptanlığı hiç heves edilecek türden değil.Otobüste 45 yolcu,1 hostes,1 kaptan koltuğu var.46 koltuk sigortalı,1 koltuk sigortasız.O koltukta kaptanın koltuğu.Kazada can güvenliği olmayan tek kişi o.Her gidişe bir bilet ücreti alıyor.Ailesinden uzak kalması da cabası…Peki ya üzerindeki mesuliyet!46-47 kişiyi taşımanın verdiği mesuliyet.Bir kaza yapsa o insanlar can verse vereceği hesap,duyacağı vicdan azabı…O yüzden sımsıkı sarılıyorlar direksiyona.

Kaptanlar anlatıyor eskileri.O yıllarda 0302 Varmış.Hızlıymış,rahatmış,anadolunun en ücra köşelerinde bile parçası bulunur,en ufak hasarı bile belli eder,gizleyemezlermiş.Kaptanlar 0302’leri unutamıyorlar.

O yıllarda anlatıyorlar;Amcamın birisi-Kaptan oğlum,bir yerde mola verde şu namazı kılalım.Kaptanın hemen kaşları asılır, -Arabada kıl dermiş.O üstündeki sorumluluk altında bazen tavırlarını bile kontrol edemezlermiş.

Yaşlı bir kaptan amcam anlatıyor.
-“Günlerden bir gün Bolu’da bir sağa bir sola gidiyorduk.Birden başka bir otobüs hızla beni sıkıştırarak geçti yanımdan.Ben kızdım.Bende gaza yükleneyim derken,arkamdan bir amcam dur,oğlum ilişme dedi.Dinledim amcamı.Virajı döndüm,otobüs önümden gidiyordu.2. yi döndüm,yine önümde.3.,4.,5., derken 6. dönüşümde otobüsü göremedim.Amcam seslendi.-Dur oğlum,Korkarım kötü bir şey oldu.Hemen otobüsü çektim sağa,uçurumdan aşağıya baktığımda içler acısı manzarayla karşılaştık.Otobüs ters dönmüş,bagajlar dağılmış,yardım isteyip bağıran,çağıran insanlar,ölenlerin savrulmuş cesetleri,kan gölüne dönene yer.Mahşer gibiydi.Hala kulaklarımdan gitmez o insanların haykırışları.O gün bugün kimseye ilişmeden giderim yolumda.Genç şoförlerde bilse bu yaşadıklarımı kullanmazlar arabalarını hızlı.”diye noktaladı sözlerini.

Bir önceki yazımız olan Barış Manço Anısı başlıklı makalemizde barış manço anısı, makale ve oğuzhan kılıçarslan hakkında bilgiler verilmektedir.