Oğuzhan Kılıçarslan Makaleleri

Yakında Görele ve Giresun’u Kimler Saracak?

Bir çoğumuzun fındık işçisi olarak bahçelere soktuğu yöre dışından gelen insanlar genelde Doğu Anadolu’nun kurak ikliminden sonra gördükleri yeşil cennet Karadeniz’e göç etme düşüncelerini plana uygulamaya başladılar. İçlerinde Suriye,Cizre,Diyarbakır’lı insanların da bulunduğu işçi insanlar Karadeniz’e her yaz olduğu gibi bundan sonra her mevsim gelmenin hesapları içerisinde.

Bizler gibi uyuşuk nesil yetiştiren toplumda, vücut gücünü kullanmadan, oturduğu yerden para kazanmanın hesaplarını yapan nesil yetiştiği sürece; vücut gücüyle çalışan küçümser tavırla amele dediğimiz işçi sınıfı bu insanlar baştan aşağıya yöre dışından gelen insanlardan oluşmaya devam ediyor. Karadeniz sahil yolu’nun yapımında bile genelde Doğu’lu insanlar çalışıyor. Bu sene kendi köyümün altındaki eski okulda bile Doğu’lu insanlar konaklıyordu.

Elbetteki her doğu ırklı insan bölücü değil,Vatanını sevenleri de var fakat, ülkemizin bölünmeye çalışıldığı şu günlerde Türkiye için canını feda edecek en etkili bölge olan Karadeniz’e akınlar bu yönde başladı. Karadeniz’de terörist avı başlıklı haberler bu fındık işçisi olarak yöre dışı insanların bölgelere gelmeye başlamalarından sonra ortaya çıktı.

Özellikle ilçelerde kurulan haftalık pazarlarda bolca yöre dışı insan görmek mümkün. Bunların bir kısmı ağalarına bağlı olarak çalışan insanlar ve sadece mevsimlik olarak bölgeye fındık için gelen insanlar. Fakat bir kısmı ise kime hizmet ettiği belli olmayan insanlardır.

(Burada yöre dışı derken bölücü insanları belirttiğimi önemle vurgulamak isterim. Yoksa bu ülke için canını vermiş ve verecek olan doğu ırklı vatandaşlarımızın da olduğunu biliyorum. Kaldı ki benimde bu ülke için canını verecek bu şekil tanıdıklarım var.)

Bu sene kendi köyüme gelen fındık işçisi yabancılarla beraber köyde bir hanede maç izlerken inanın maçı bırakmış sürekli bizi takip ediyorlardı. Konuşmalarımıza, hareketlerimize, eve nereden girilip nereden çıkıldığına bakıyorlardı. Bizde sanıyorduk ki onların yörelerinde böyle arkadaşlıklar,böyle ortamlar yok. Bize gıpta ediyorlar,o yüzden bakıyorlar. Ama artık bu düşüncem değişmeye başladı. Son aldığım duyumlara göre eşek satma adı altında köyü, Görele’yi ve Giresun’u kolaçan etmeye başlamışlar. Karadeniz’den fındık mevsimi sonrasında geri dönen yabancılar; şu günlerde kendilerine bölgeden gitmemek için bir kapı bulmuşlardır. Soranlara biz Karadeniz sahil yolu işçisiyiz diyorlardır ve kendilerini kamufle ediyorlardır.

Şu an almış olduğum bir habere göre de yine kendi köyüme ve Görele’nin diğer çevre köylerine eşek satmak için yabancılar geliyormuş. Ama bunların geliş amacı eşek satmak adı altında köyleri kollamaktır. Köylerin boşaldığı şu günlerde yavaş yavaş kapılar gözetlenmekte, köyler kolaçan edilmekte. Yabancılar bölgeyi henüz tamamen terk etmiş değil. Giresun’un bir çok ilçesinde bu sorun yaşanmaya devam etmekte.

Özellikle yüksek dağlarıyla meşhur Karadeniz’de Bölücü örgüt mensubu insanlar dağlara yerleşme planları yapmakta. Lütfen dikkat diyorum, Bölücü insanlar dağlara yerleşirse bunları bölgeden püskürtmek bir o kadar da zorlaşacaktır. Bizler her ne kadar canımızı feda etsekte, bunlar bu gücü sağlamadan gerekli tedbirleri şimdiden alıp,sonradan yaşanacak birkaç aile evladının kaybedilmesini şimdiden engelleyelim. Köylerde yaşamaya devam eden vatandaşlarımıza sesleniyorum! Uyanın, her an evinize bir hırsız girebilir, bölgede bir yabancı akını yaşanabilir.

Yabancı diyorum fakat burada PKK destekçisi insanları kastediyorum. Yabancı fındık işçileri köylerde bizi görüp “Selamünaleyküm” diyor, kafasını fazla kaldırmadan keskin bir bakış atıp gidiyor.

Tüm Giresun’a,Görele’ye,Köylerime sesleniyorum! Köyleri mümkün olduğunca boş bırakmayın. Bu sene olmaz bir dahaki senelerde bunlar çoğalacaktır. Çünkü kendi iline giden bölücü yabancılar orada gizli güçlere Karadeniz’i anlatıyor olabilirler. Bölgeyi izleyip gereken notları bölücü örgütlere aktarabilirler. Dikkat edin! Her fındık işçisi bir casus izlemeci olabilir.

Lütfen! Gelecek sene fındık işçisi olarak güvenmediğiniz işçileri fındığım bitsin gerisi beni ilgilendirmez amacıyla almayın. Kendi Karadeniz’li insanları bulun. İç bölgelerde fındığı olmayan insanlarımız mevcut. Çalışmak isteyenler elbette olacaktır. 2 YTL daha ucuz diye hemen gidipte ne olduğu bilinmeyen insanları bahçelerinize ,dolayısıyla köyünüze, dolayısıyla ilçenize ve ilinize sokmayın.

Şu an boşalan köyler tehdit altında. Lütfen bu olayı duyarlılıkla takip edin ve uyanın. Buradan tüm kaymakamlıklara, belediyelere, valiliğe sesleniyorum. Bu olayları duyarlılıkla takip edin. Milletine canıyla,kanıyla sahip çıkacak en öncü bölge olan Karadeniz’de olası bir ters olaya yer vermemek için tedbiri elden bırakmayın.

Lütfen gelecek senelerde fındık işçisi alma olayını Giresun’lu insanlarımızdan yana kullanın. 2YTL fazla verin,hemşerinizle çalışın. Yoksa işimiz gittikçe zor bir hal alacak. Konuyu dikkatle takip edeceğinize inanıyor,saygılar sunuyorum.

Bir önceki yazımız olan Defolun Gidin Ülkemden! başlıklı makalemizde Defolun Gidin Ülkemden!, Köşe Yazısı ve makale hakkında bilgiler verilmektedir.