Oğuzhan Kılıçarslan Makaleleri

Giresun Neden Mi Geri Kaldı?

Çoğumuz sorarız bu soruyu değil mi? Giresun neden geri kaldı diye. Peki bu soruyu sorarken iğneyi de kendimize batırmayı dener miyiz hiç?

Evet köye her gidiş gelişimde dikkatle izliyorum. Batımızda Ordu, doğumuzda Trabzon. Arasında Köy kalmış Giresun!

Ordu’nun son halini ve çalışmalarını gören var mı? Peki Giresun’un? Yada Trabzon’a son açılan devasa Alışveriş merkezini gören var mı? Turistik tesislerini nasıl pazarladıklarını merak eden?

Sorunun kökü aslında biziz. Evet Giresun’un toprağında sorun yok, havasında sorun yok. Tek sorun Giresunlular olarak bizlerde. Çepni soyundan geliyoruz ya hani. O meşhur huyumuz çıkıyor her zaman öne. Nedir diye araştırdık mı peki bu huy? Merağınızı gidereyim “liderlik” huyu. Bizde maalesef herkes patron herkes iş bilen olduğu için asıl patronda aralarda karışıyor. Herkes patron olup bir tane gerçek yönetici kalmayınca da iş bu hale dönüyor. Huyumuz kurumasın diyemeyeceğim , huyumuz kurusun! Bir türlü vazgeçemedik bu liderlik huyumuzdan. Bu huyumuzdan değil mi çekememezliklerimiz? Birisi az bir şey yükselse hemen çekiyoruz aşağıya aman beni geçmesin diye. Hani o meşhur gururumuz var ya! Ne lanet bir gurur o…

Bizler birbirimizin paçasından çekmeye devam ettikçe ve memlekete Milletvekilleri dahil sahip çıkamadıkça kusura bakmayınız bu memleket gerilemeye mahkum olacaktır. Ordu milletvekilleri Trabzon milletvekilleri neleri neleri kazandırırken illerine bizim 3 AKP , 1 CHP , 1 MHP milletvekillerimizin çabaları ne kadardır merak ediyorum.

Bu manzarayı gördükçe gerçekten sinirleniyorum. Adını vermeyeceğim bir ilçede gerçekleri yazıp daha iyi iş yapılmasını teşvik eden bir gazeteci bile para ile satın alınmaya kalkılıyorsa … Sahi niye seçtik sizi? Hizmet yapamadığınızı eleştiren gazetecileri satın alıp susturun diye mi?

Ya milletvekillerimiz… Saygıda kusur etmeyiz, yüzlerine güleriz, hürmet ederiz. Cenazemizde, düğünümüzde, toplantımızda görmek yeter bizlere. Gururlanırız vay be Milletvekili geldi etkinliğimize. Ne büyük başarı, ne büyük başarı… Bizler milletvekili yapmadık mı onları? Bizim vekillerimiz değiller mi? Bizden aldıkları yetkiyi kullanmıyorlar mı? Peki bizden aldıkları yetki düğün dernek gecelerimize gelip bizleri onurlandırmak mı? Kaçımız sorduk Giresun için son projeniz nedir diye? Kaçımız sorduk Giresun’a seçildiğinizden beri ne yaptınız diye?

Kusura bakmayınız bu manzarayı gördükçe canım çok sıkılıyor. Elbette bir genç olarak belki fazla azimliyim, istekliyim, her şey çok çabuk olsun istiyorum. Fakat bir şeylerin olması için zorlamadığımızı gördükçe de darlanıyorum. Vekillerimiz kusuruma bakmasınlar onları dernek düğün gecelerine geliyorlar diye eleştirmek değil amacım. Lütfen rica ediyorum şu Giresun’a ivme kazandırın. Ordu ile Trabzon arasında silinip gitmeyelim. Rica ediyorum…

Bir TV hava durumlarında bile Giresun adam yerine konulup adı geçmiyor. Bunun için bu sorunu Giresun’un iki STK’sına da ilettim. Ama beklediğim yanıtı alamadım ikisinden de. Eleştireceğim ikisini de kusura bakmasınlar. Bizler Giresun’a nasıl daha fazla bir şeyler kazandırabiliriz sorusunu mu düşünerek hareket edeceğiz yoksa senede birkaç etkinlik yapıp iki horon tepip iki eğlenip geçinip gidelim diye mi? Yanıtını ben veriyorum her ikisini de. Başaramıyorsanız başarısızsınız. Giresun adını kullanıyorsanız hakkınız vereceksiniz. Biliyorum zor kadro kurmak, ekip oluşturmak, maddi gücü oluşturmak ama bunu başarmak için oradasınız. Başaramıyorsanız başaracaklara yol veriniz. Bu STK’lar bunun için var.

Bir sürü insanımız gurbette. Bunlarla daha etkili projeler gerçekleştirilebilir. Giresun’un gerçekten buna ihtiyacı var. Ben Giresun’u artık bu şekilde geri kalmış görmek istemiyorum. Akşam 5’de ilçelerde hayat bitsin istemiyorum. Ortak fikir projeleri beyin fırtınaları ile bunları nasıl aşarız onları tartışmak ve faaliyete geçirmek istiyorum. Artık bırakalım o öyle dedi, bu böyle yaptıyı. Örneklere bakalım geçmişteki dönemler itibariyle. Kimlerin ne yaparak başarılı olduğunu, kimlerin hangi kısır döngüler yüzünden başarısız olduğunu görelim. Ve lütfen artık sadece iş yapacakları seçip önder yapalım. Asla da paçalarından çekmeyelim, Giresun’a ivme kazandıranları her zaman destekleyelim. Bunu yaparsak göreceksiniz başaracağız…

Saygılarımla

Bir önceki yazımız olan Görele'de Memur ve Esnaf İle Hizmet Anlayışı başlıklı makalemizde Görele'de Memur ve Esnaf İle Hizmet Anlayışı, Köşe Yazısı ve makalesi hakkında bilgiler verilmektedir.