Oğuzhan Kılıçarslan Makaleleri

Görele Hep Önde Ama Birlik Nerede?

Geçtiğimiz günlerde bir abim ile oturmuş sohbet ediyordum. Konu Görele’nin konum itibariyle diğer Giresun ilçe ve merkezinden ne kadar ileride olduğuna geldi.

Bir düşündüm, gerçekten de öyleydi. Bir çok değerimiz vardı Görele olarak. Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, Bestekar-Şair Fethi Karamahmutoğlu, Şair- Bestekar Ahmet Kaçar, Kemençe Piri Piçoğlu Osman, Kemençe Üstadı Katip Şadi, Kemençe Üstadı M.Sırrı Öztürk, Dünya’nın her bölgesine 1 numaralı saz yapan çavuşlulu hemşerimiz v.b. bir çok ünlü değere sahibiz.

Dernekler olarak yine en aktif derneklere sahibiz. Bu derneklerin toplandığı Görele Dernekler Birliği de adını her alanda gururla duyurmuş Giresun genelinde en büyük Dernek Topluluğu ve en aktif Dernekler Birliği olarak öne çıkmıştır.

İki Seyahat firmamız bile bulunuyor.Görele Seyahat ve Yeşil Görele ismiyle. Gurbette ilçemizin ismini bu firmalar sayesinde gördüğümüz de gururlanıyoruz. İlçemizin adını gururla yollarda görebiliyoruz.

Bir Giresun Dernekler Birliği Kanal 7’de program yaptı. Programa katılan 7 protokol konuğundan 4 ‘ü Görele’liydi.

Giresun Valiliği’nde benim bildiğim kadarıyla Özel İdare Genel Sekreteri Cumhur Melikoğlu, Türk Telekom İl Müdürü gibi yüksek kademe de yine Görele’li insanlarımız var. Bunlar bildiklerim, kim bilir henüz tanışamadığım daha hangi değerlerimiz var.

Ünlü sanatçıların koruması Görele’li, ünlü firmaların başında Görele’li…

İstanbul’da Ulusal Tv kanallarında , basın kuruluşlarında yine Görele’li hemşerilerimiz var.

Yine Türkiye genelinde bir çok kamu ve özel kurumun başında Görele’li hemşerilerimiz var.

Görele olarak Kemençemiz bile ayrı. Görele Kemençesi ile ayrı bir önem taşıyoruz.

Aynı şekilde horonumuz da farklı , Görele Horonu diye adını duyuyoruz.

Yine Görele Pidesi olarak, bir yemek ile ilçe adımızı özdeşleştirerek ayrı bir önem kazanıyoruz.

Bir Görele Süt Dondurması başka ilçelerde yok. Kahramanmaraş Dondurması gibi bir ilçe olarak ayrı bir dondurmaya sahibiz.

Kesme Helvamız, Koz helvamız…

Yani anlayacağımız Giresun’un yükünü Görele çekiyor. Her alanda aktifiz her alanda sorumluluk kademe sahibiyiz.

Bir süre önce Ali Şükrü Kara bir yazı yazmıştı “Görele İl Olmalı” diye, belki il olamayız Giresun’dan ayrılmak istemeyiz fakat Görele olarak her zaman daha iyilerine layığız.

Aşamadığımız tek konu ise “birlik” sorunu sanıyorum. Farklı görüşler ile sürekli fikir çatışmaları oluşuyor, oysa hoşgörü ve desteklemekle daha iyi yerlere geleceğimizi, Görele’mizin daha iyi kademelere ulaşacağını hepimiz biliyoruz.

Sizleri bu önemli yolda bu bilince sahip olarak daha iyi yerlere gelmeye, her zaman birbirimize destek olmaya, insan ayırmadan ayrımcılık yapmadan karşıt görüşlere saygı duymaya, hoşgörüyle yaklaşarak daha iyi yerlere gelmek adına el ele vermeye davet ediyorum. Birlikte Her Zaman Güç Doğar!

Bir önceki yazımız olan Sizi Gidi Sahte Gençler Sizi başlıklı makalemizde Köşe Yazısı, makale ve oğuzhan kılıçarslan hakkında bilgiler verilmektedir.