Oğuzhan Kılıçarslan Makaleleri

Adam Gibi Adam, Volkan Konak

Bir Karadeniz sevdalısıdır Volkan Konak… Yöresi için çalışan her ne kadar “ben Karadeniz müziği yapmıyorum, kendi tarzımca müzik yapıyorum ama müziklerimde Karadeniz motifleri var” dese de bizde her şarkısı Karadeniz’i anlatıyor Volkan Konak’ın…

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Kazım Koyuncu’nun ardından iyice içindeki kanser düşmanlığı ortaya çıkan Konak, bir tv kanalında gece yarısı bir programa katıldı. Programda çok büyük mesajlar veren Konak, kendine has yorumları ile de izleyenleri kendine hayran bıraktı. Dobra dobra konuşan, çekinmeyen Konak, Karadeniz halkının hakkını arayacağını üstüne basa basa tekrarladı. Sizlere Volkan Konak’ın o programdaki konuşmalarından bazı kesitler sunmak istiyorum.

“Benim akrabalarımda kanserden vefat etti. Karadeniz’e bakıyorsunuz bir sürü kanserli insan var. Başka bir yerde kanserden ölen sanatçı var mı? İşte bakın genç yaşında değerli dostum vefat etti. Bana diyorlar hemşerilerim şunu bir araştır diye. Sürekli bildiriyorlar bana. Devlet bir şey yapmıyor. Ben Kenan Evren’i mahkemeye vereceğim, zamanının Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile konuştuklarını bizlere anlatmıyor. O beni mahkemeye versin yoksa ben onu mahkemeye vereceğim. Zamanının bir bakanı Çernobil faciası olduktan sonra Radyoaktif çay iyidir dedi. Cumhurbaşkanı da biraz radyoaktiflikten bir şey olmaz dedi. Nasıl olmaz. Koskoca radyoaktif madde bulutlarla Karadeniz’in üstüne yağdı. Bütün her şeye işledi. O günün profesörleri bu maddelerin etkisinin 15-20 yıl sonra çıkacağını ve çok kişinin kanser olabileceğini söylemişti. İşte bakın 15-20 yıl geçti, insanlarımız teker teker kanser olup vefat ediyor. O günün bakanları, yüksek mertebeleri yani devlet araştırma yapılmasına izin vermedi. Neden? Çünkü tazminat ödemek zorunda kalacaklardı halka. Ama gün değişti. Devlet hala bir şey yapmıyor. Ben Volkan Konak olarak güçlüyüm. Bizde lisans yaptık, bende bilim adamıyım. Biz Karadenizli insanlar akıllıyız, aklımızı kullanırız. Benim akrabalarım hep yüksek mertebe sahibi kişiler. Karadenizliler akıllıdır , hakkımızı aramasını biliriz. Benim paramda var, kimseden para da istemiyorum bana 6 ay zaman vermelerini istiyorum sadece. Ben gideceğim,kaset çalışmamı da ileri bir tarihe erteleyeceğim bu iş için. Kendim profesörler tutup bu olayı araştıracağım. Ama eğer ki bir ispatlarsam o zaman işte benden korksunlar. Ben gidip adamda döverim. O zaman benden kaçacak çok kişi olacak. Ben bir laf dedim mi Karadeniz’de binleri ayağa kaldırırım. İnsanlarımız uyanacak, halkı uyuttukları yeter artık. Sen gel Karadeniz’e yatırım yapma, bir tane fabrika yok devletin doğru düzgün Karadeniz’de. Sonrada işin düşünce Karadeniz’den medet um. Yok artık öyle şey , bizler uyandık. Bu işi ben kendim araştıracağım, gidip bizzat ilgileneceğim. İspatladığım gün çok kişi zor durumda kalacak. İnsanlarımızı uyutmalarının cezalarını ağır ödeyecekler. Kanserde bu olayın etkisi olmadığını gören insanlar yapılan araştırmaları da mı göz önünde bulundurmuyorlar. Bu kadar kanserli insan olması ve her geçen gün her birinin ölmesi , başka bölgelerde yokken nasıl böyle bir şeyin olmadığını belirtebiliyorlar. Bu olayın peşini bırakmayacağım. Kendimi bu işe adadım. “

Evet,Adam gibi adam, dobra dobra konuşan adam, hakkını yedirmeyen adam Volkan Konak böyle söyledi bu programda. Benden tek kelimeyle bu programı izlerken kendisine hayran kaldım. Canlı yayında bunları söylerken resmen karşısındakilere meydan okuyordu. Ben canlı yayın dinlemem, her şeyi söylerim; derken kimseden korkusunun olmadığını açık açık belirtiyordu. Benimde duyduğum bir duyuma göre KTÜ’nün yaptığı bir araştırmaya göre doğan her 5 bebekten 3’ünde kanser virüsünün olduğu saptanmış. Evet olayın üstünden 15-20 yıl geçti. Artık her geçen gün bir insanımızda kanser belasına kurban veriyoruz. Zamanının bakanlarına sesleniyorum, sakladığınız bu olay er yada geç meydana çıkacaktır. Para uğruna yaktığınız bu insanlar sizlerden bunun bedelini soracaktır. Bu dünyada olmadı , ALLAH’ın huzurunda sizden hakkımızı soracağız. Eğer ki bu olayda gerçekten bir ihmalkarlık varsa, art niyet varsa ve gerçekten Karadeniz bundan etkilendiyse, bu olay hakkında kul hakkı bulunan bir vatandaş olarak ,bizleri bu olaya mahkum etmeye çalışanlara Hakkımı Asla Helal Etmiyorum! Güneşin batıdan doğup, doğudan battığı günde, ALLAH’ın affetmeyeceği tek günah olan kul hakkı ile ALLAH’ın huzuruna çıktığınız gün , gerçek adaleti göreceksiniz! Gerçi sizde ALLAH korkusu da yoktur ama korkulacak günüde göreceksiniz!

Bizleri bu denli savunan, gerçek bir Karadeniz çocuğu olan adam gibi adam Volkan Konak’a teşekkürlerimi sunuyorum. Bir Karadenizli olarak böyle bir sanatçımızın olmasından dolayı gurur duyuyorum.

Saygılarımla…

Bir önceki yazımız olan Hediyeli Kur-an Kursu Polemiği başlıklı makalemizde Hediyeli Kur-an Kursu Polemiği, köşe yazarı ve makale hakkında bilgiler verilmektedir.