Oğuzhan Kılıçarslan Makaleleri

Kadastro Geldi, Akrabalık Bitti!

Yöremizde halen devam eden Kadastro çalışmaları çözümle beraber pek çok sorunu da beraberinde getirdi. Tabiri caiz ise Kadastro geldi akrabalık bitti…

Köylerde ölçüm yaparak mahalle mahalle ilerleyen Kadastro ekibi köyde olmayan köylülerin bahçelerini köyden seçilen kişilerin yardımıyla işaretleyip geçiyor. Bu da yanlış isim yazılmalarına neden oluyor. Gerçi listeler asıldıktan sonra 1 ay süreçli itiraz hakkı bulunuyor. Peki bulunulmazsa tapu değişimi nasıl sağlanıyor? İşte orası biraz sancılı…

Ayrıca babaları tarafından zamanında yerleri belirlenen yada Kadastro gelişinde bölünen bahçeler içinde kardeşler arasında yer yurt kavgaları başladı. Kimileri babalarının kararını beğenmezken haksız dağıtım yapıldığını savundu , kimileri ise babalarının vefat etme dezavantajıyla kardeşleriyle bahçeleri pay edemedi. Hele kimileri var ki ALLAH onların gazabından hepimizi korusun; yetimlerin hakkını kendisine yazdı. Kardeşler arası asılsız dedikodular yaparak iki karış fazla yer almak için kavgalar çıkarttı.

Bu sorunlar tüm köylerde aynı şekilde yaşanıyor. Yaşamadık diyenleri gerçekçi bulmak biraz saflık olur. Çünkü Görele’de Kadastro çalışması nedeniyle yaklaşık 2000 dava açılmış durumda.

Gelelim asıl soruna Kadastro’nun girdiği her köyde her ailede birer parçalanma başladı. Kimi kardeşler konuşmazken kimileride tekme yumruk birbirine girdi. Küfürler ise havalarda uçuştu. Her haneden gıybetler yükselirken unuttuğumuz bir şeyi hatırlatmak isterim. Kimin mülkü için kavga ediyoruz acaba? Mülk ALLAH’ın değil mi? Değer mi şurada taş çatlasın yaşayacağımız 60-100 yıl için? Değer mi beraberimizde götüremeyeceğimiz iki karış toprak için?

Bu olaylar herkesin asıl kumaşını ortaya serdi bir bakıma. Kimin malcı mülkçü, kimin gönülcü olduğu ortaya çıktı. İnsanları kırmamak uğruna sessiz kalanlar topraklarını hiç göz önüne almadılar. Fakat ALLAH’a havale ettiler ise vay onların hakkını yiyene!

Gelin iki karış toprak için babalarımıza karşı gelmeyelim, kardeşlerimizi kırıp dökmeyelim. Aile içi çatışmaya iki karış toprak neden olmasın. Birlik olalım , kenetlenelim. Çünkü bizim her zaman olduğu gibi şimdi de buna ihtiyacımız var!

Saygılarımla

Bir önceki yazımız olan Kim Verdi Bu Oyları? başlıklı makalemizde Kim Verdi Bu Oyları?, Köşe Yazısı ve makalesi hakkında bilgiler verilmektedir.