Oğuzhan Kılıçarslan Makaleleri

Her İşte Bir Hayır Vardır

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl bir anda yağan kar fındık ağaçlarının yanı sıra pek çok bitkiye de zarar vermişti. Bu olayın üzerine uzmanların yorumları fındığın önümüzdeki 2 yıl boyunca bu kardan etkileneceği yönündeydi. Çünkü fındık ağaçları tam çiçek açmışken yağan kar sayesinde yandı gitti. Bunun üzerine Dünya’nın %70 fındık ihtiyacını karşılayan Türkiye’nin ihracatı tehlikeye girdi. Bu olayın ardından hükümet çiftçinin zarara uğramaması için elinden geleni yapacağını belirtti. Nihayetinde çoğu üreticinin bahçeye bile giremediği 2004 sezon fındık fiyatı 2.50 YTL’den 5 YTL’ye çıktı. Bu üreticiler tarafından sevinçle karşılandı fakat bu fiyattan pek az üretici yararlanabildi.

Bu seneye gelecek olursak , Giresun Ziraat Odası’nın düzenlediği “Fındığım 7 YTL” kampanyasının başı çekmesiyle fındığın 2005 sezonundaki alım fiyatı 6.7 YTL-7.5 YTL arasında olarak açıklandı. Üreticinin yüzü yıllar sonra gülüyor. Bu sene geçen seneye göre daha iyi fındık toplayan üreticiler bu fiyatı merak ile bekliyorlardı. Çünkü yine içlerinde bir telaş, bir korku vardı. Bin bir eziyet ile toplanan fındığın fiyatı üreticileri yakından ilgilendiriyordu. Çünkü bir sene boyunca bu çileli eziyetin emek karşılığı açıklanıyordu.

Fındık toplamak kimilerine göre kolay, kimilerine göre bayır arazi koşullarında çok zor bir iş. Aslına bakılırsa fındığın tek kademesi olmadığı herkesçe biliniyor.

Önce gübresi,ilacı vurulan bahçeler daha sonraları paldır dediğimiz çalışmayla zararlı otlardan temizleniyor. Daha sonra bahçeleri büyük olan kişiler işçi alıyor. Sabah 6-7 , akşam 6-7 arası çalışıyorlar. Aralıksız süren çalışmalar sonucunda fındık harmana seriliyor. Güneşte talaşının kuruması bekleniyor. Daha sonra patos dediğimiz makine ile talaşından ayrılarak kabuklu hali ile ayıklanıyor. Bu işlemden sonra iş yine bitmiyor. Yeniden harmana serilen fındık iyice düzlenerek güneşte iyice kuruması sağlanıyor. Bu süre içerisinde boşu da ayıklanıyor fındığın. Bu kadar çileli bir çalışma sonunda geliniyor üreticinin emeğini alma zamanı.

Yaşayanlar bilir, bu kadar emeğe bu fiyat bile az diyenler olabilir fakat 2 sene öncesini hatırlarsak şu anki fiyatın 3’te 1’ine gidiyordu fındık. Bir don olması sayesinde Fiskobirlik ve diğer ihracat yapan firmaların ellerinin boş kalmasıyla, Avrupa’nın çikolata fabrikalarından gelen aralıksız talepler sonucunda fiyatı çıkarmak zorunda kaldılar. Acaba yine bir don olsa fındığın fiyatı kaç paraya çıkacak merak ediyorum. Çoğu kişi geçen sene bu don olayına çok içerledi. Belki de az ah etmedi. Ama gelelim ki faydasına . Her işte bir hayır vardır derler de kimileri buna inanmaz. Geçen seneki don olayı olmamış olsaydı fındığın bu seneki fiyatı hala 3 – 3.5 ytl’ de dolanıyordu. Bunun için eskilerin dediği gibi bazen de her işte bir hayır aramak gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Adam Gibi Adam, Volkan Konak başlıklı makalemizde Adam Gibi Adam, köşe yazarı ve makale hakkında bilgiler verilmektedir.