Oğuzhan Kılıçarslan Makaleleri

İyiler Bu Sizin İçin

Hayat boyu çok farklı değişik insanlarla tanışır ve arkadaşlık kurar insanoğlu. Yapısında iyilik etmek vardır. Kırmayı istemez, çevresine iyi görünmek ister. Sorunları dışarı yansıtmamaya çalışır arkadaşına söylemez gelir evdekilere yansıtır. Çünkü yapımızda vardır dışarıya şirin görünme hastalığı. Oysa asıl iyiliği evdeki anne, baba, kardeşine göstermek gerektiğini unuturuz çoğu zaman. Tüm nazımızı, kaprisimizi anamız, babamız, kardeşimiz çeker. Her türlü hakareti onlar görür bizden. Ama yine ses çıkarmazlar çünkü aynı kandan gelmişizdir dünyaya.

Yine iyilik yapımızda varsa çevremiz bizi hep iyi olarak bilir fakat bir çoğu nefsine söz geçiripte yüzünüze diyemez sen çok iyisin diye. Yine kirli duygular taşıyorsa senin iyiliklerin altında ezilip kalmak istemez. Sen beklersin ki o insan sana iyilik yapacak , oysa o insanın senle tüm samimiyeti senden daha fazla iyilik görmek içindir. Sürekli ister, ama vermeyi reddeder. Senin iyiliklerin bir süre sonra ona ağır gelmeye başlar. Ezilip büzülmeye başladıkça sana yapması gereken iyilik duyguları farklı dürtülerle terse teper ve sana zarar vermeye başlar. Sen anlamazsın ne olduğunu. Sadece iyilik yapıyorum dersin ama kötülük görmeye başladıkça sinir olmaya başlarsın. Bu sefer sende mesafeni koyarsın ama bu sefer senden yine iyilik bekleyen senden onu görünce daha da fazla zarar vermeye çalışır.

Oysa sen kötü bir insan olsan, senden kötülük görmeye alıştığı için, karaktersizliğini bildiği için yaptığın hiçbir şeyi yadırgamaz. Ondan sürekli kötülük görür arada es kaza iyilik görürse de şaşırır ve çok sevinir. Bu sefer ona o iyiliği karşısında öyle bir değer verir ki çok iyi olan sen şaşırıp kalırsın. Ben onca iyilik ettim kötülük buldum, her zaman kötü olan kötü ise bir iyilik karşısında benim göremediğim itibarı gördü acaba ben mi yanlış yapıyorum diye…

Hayat böyle dostlar. İnsanoğlunun yapısında var tüm bunlar. İyilik gördükçe seni mükafatlandıramayanlar bilin ki içine söz geçiremeyip inceden inceye ezilmeye başlayanlardır. Nefsi kuvvetli olup, nefsine söz geçiren insanlar senden gördüğü iyiliği mükafatlandırır ve seni mükafatlandırırken de korkmaz bana olan iyiliği kesilcek diye. Bu insan adildir çünkü. Adil insanında vicdanı vardır. O anda iyilik yapan da sevinir ve mahçup olur. Ben iyiliği hediye için yapmadım yapım böyle diyerek. Fakat nefsi kuvvetli olan kişi bu mükafat ile hayat boyu tüm köprüleri bağlar.

Bunları yazmak için çevremi bir o kadar inceledim. Yaşlılarla , gençlerle sohbet ettim. Kendim de bunların deneyimini yaşadım. Bende iyilik edip kötülük bulanlardan oldum zaman zaman anlayacağınız 🙂 Bu belki de bir iç dökme yazısıdır bende bilemiyorum ama hayatın gerçeklerinden olduğu tamamen gerçek…

Bir insanın adı geçtiğinde hemen hemen hepimizin beyninde bir düşünce oluşur. İyi insan , kötü insan şeklinde. Bu değerleri oturtmamız zor bir dönem alır. Kimimiz hemen ilk harekette kararını verir ve zamanla bunu oturtur kimisi ise iyice eleyip tartar sonra kararını verir ve asla kararını değiştirmeyeceğini görür. Bir insanın adını duyduğunuzda iyiliği aklınıza geliyorsa bunu kötüye kullanıp kullanmamak yine size kalmıştır.

İyilik yapanlar bu gibi durumlarla çok karşılaşmıştır. İyi olmuş ve kötülük görmüştür bende mi bir sorun var diye düşünmeye başlamıştır. Ama önemli olan kötülük görmek veya en güvendiklerin tarafından zarara uğramak ve lanet okumak değil bu iyilikleri görenin ve ona göre mükafatlandıracak olanın var olduğunu bilmektedir.

Elbette tüm bunları yaparken sana zararı fazla fazla dokunmaya başlayanlara iyilik yapın diyemiyorum. Gerektiğinde pençeyi sallamak gerekiyor ki karşındaki insan anlasın durumu. Yoksa ayakta kalmakta bir o kadar zorlaşır. Her şeyi içine atmaya başladığın an hayattan uzaklaşmaya kopmaya başladığın andır.

Hayat boyu dikkat edilirse hep orta seviyede giden insanların sabit kaldıkları ve arkadaş çevresinin sabit ortamda durduğunu görürsünüz. İyiler ise iyiliğe önem verdiklerinden çevresinde herkesi barındırmazlar , kötülük gördüklerinde silip atarlar, Onlar kendileri gibi iyileri dost edinirler ve hayat boyu devam ederler. Kötüler ise genelde kendi cinsleriyle takılır. İyileri de yanlarında tutarlar çünkü bilirler ki onlardan zarar gelmez ama zarar da vermezler çünkü yine bilirler ki zarar verdiklerinde onlar da yanlarında durmaz.

Sonuç olarak gelirsek iyilik et iyilik bul demişler atalarımız ama bu devir öyle bir hale geldi ki o laf “iyilik et kötülük bul” lafına dönmeye başladı. Sen diğer dünyayı da düşünerek iyilik yapıyorsan şunu bil ki bu dünyada da iyilikten , ettiğin 10 kelimeden anlamayıpta 1 tokattan anlayacak çok insan var. O yüzden aşırı güven ve aşırı iyilik iyi değildir. Her şeyin aşırısı her zaman zarardır. Bir kişi size kötülük yaparsa ona kötülük yapma hakkınız var fakat yanıtlamazsanız sevabınız ve konumunuz da bir o kadar artar. Keşke hepimiz bunu başarabilsek. Ama başaramıyoruz sonra da ikili ilişkilerde kopmalar ve toplumda ruhsal sorunlar artmaya başlıyor.

Eskiden bir durum varmış, kötüler iyilerin arasında saklanırlarmış aman bizi fark etmesinler ayıplamasınlar diye. Şimdi ise resmen iyiler saklanmaya mecbur bırakılıyor kötülerin arasında. Nerden nereye değil mi?…

Özellikle son zamanlarda psikologlara giden ve bunalım geçiren insan sayısı son derece artmış durumda. Çünkü artık mutlu da olamıyoruz. Ne istediğimizi bilmiyoruz. Bizi hiçbir şey tatmin etmiyor. Her şeyden memnuniyetsiz bir insan haline gelmeye başladık. Eskilerimiz iç içe bi evde kaç kişi yaşarmış her istediklerini alamazlarmış giymeye elbise bulamazlarmış ama yine de mutlularmış. Çünkü birbirlerine sevgi ile bağlılarmış, birlik varmış beraberlik varmış. Yöremizdeki imeceler bile artık tarih oldu diyoruz değil mi? Başlatmak için çaba sarf edebiliyor muyuz? Edemiyoruz çünkü herkes özgürlüğüne düşkün hale geldi. Kimse kimsenin nazını çekemez hale geldi. Herkes kendi sınırlarıyla yaşar hale geldi. Böyle gidersek Avrupalının ta kendisi biz Türkler olacağız.

İşte bunun için biz yine iyilik etmeye devam edeceğiz. Kötülük edenlerin kimisine tepkimizi verecek , kimisine eywallah dostum gelen senden gelsin diyeceğiz. Çünkü biliyoruz ki iyiler her zaman kazanır!

Bir önceki yazımız olan Kurbanı da Kirletecekler başlıklı makalemizde Köşe Yazısı, Kurbanı da Kirletecekler ve makalesi hakkında bilgiler verilmektedir.