Oğuzhan Kılıçarslan Makaleleri

Türk Öğün, Ama Çalışma!

Geçtiğimiz günlerde bir yere gitmem gerekti ve evden dışarı çıktım. Sokaklardan geçerken akşamın dokuzunda bir kahvenin önünden geçtim. İçerisi felaket… Sigara dumanları, okey taş sesleri, kağıt oynarken birbiriyle konuşan bağırarak tartışanların sesleri, küfürlü sohbet edenlerin sesleri… Birden Atatürk’ün sözleri geldi aklıma… “Türk milleti zekidir, Türk milleti çalışkandır.”
Çalışkandır… Çalışkan mıdır? Hayır tembeldir.
Evet Türk milleti tembeldir.
Sokakta bir çöp görse eğilip almaz ‘karizmam sarsılacak’ diye. Bir proje gelir önüne başlar ha bire eleştirmeye… Bir iş yap denilir, işi yapmadan önce işi başından savmak için binbir türlü sorun çıkarır ortaya. Oynamaya niyeti olmayan gelin gibi ‘Ya eteğim dar yada yerim dar’ der…
Üstüne üstlük laf konuşmaya geldiğinde ise yine onlardan fazla bilen olmaz.
‘Elalem uzaya füze yolluyor, biz yerimizde sayıyoruz’ gibi sözleri ardı sıra getiririz.
Cevap belli aslında… Elin gevuru dediğimiz İsrail, Amerika gibi çalışsaydık bir süper güçte belki de biz olmuştuk.
Şimdi yine bazı çatlak sesler veya sırf eleştirmek için laf olsun torba dolsun cinsinden birileri aradan çıkacak farkındayım. Diyecekler ki; ‘Efendi kendine gel, sen ne biçim Türk’sün. Türklüğünle övüneceğin yerde Türklüğü küçük düşürüyorsun’…
Elbette yazdıklarımız genele şayan değildir. Yazının girişini dikkatli okuyanlar ve daha doğrusu mesajı iyi algılayanlar haklı olduğumuzu ortaya koyacaktır.
Biz yine de devam edeceğiz… Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış!
Merak etmeyin Türklüğümden şüphem olmadığı için sorunum da yok.
* * *
Geçtiğimiz günlerde Göreleli iş kadını Melahat Gürel yapılacak fakülte için bağışlayacağı arsadan vazgeçmiş. Nedeni ise Anadolu Lisesinde yaşananlar ve sürekli topu birbirimize atmamız.
Demirciler gıda, köylülerden fındık toplamak için kampanya başlatmış… Melahat hanım Demirciler Gıdanın neden 500 milyar bağışlamadığını sormuş… Fakülte derneği fındık için kaynak başlatmış, dernek başkanına neden 50 milyar da onun bağışlayıp kampanyayı açmadığını sormuş.
Cevap mı, koca bir hiç.
* * *
Bizler ki bir iş yapmayan sadece çene yoran nesil haline gelmişiz. Kendini bilen ‘Türk, Öğün, Çalış, Güven’ atasözünün gereğini yerine getirenleri tenzih ediyoruz.
Bizler iş yapmaya gelince ortalıktan kaçışan, ama iş boş boş konuşmaya, hiçbir fayda getirmeyecek yorumlar yapmaya gelince ortalıkta boş alan bırakmayan bir nesil haline gelmişiz ne yazık ki.
Birde bir şeyler yapanları eleştiriyoruz ya, işte o zaman kendimi tutamıyorum.
Selam ve saygı ile.

Bir önceki yazımız olan Yakında Görele ve Giresun'u Kimler Saracak? başlıklı makalemizde köşe yazarı, makalesi ve oğuzhan kılıçarslan hakkında bilgiler verilmektedir.