Oğuzhan Kılıçarslan Makaleleri

Kim Verdi Bu Oyları?

Belki bir çoğunuz gibi bende Cumartesi gecesini TRT ekranı başında geçirdim. Eurovision’u izleyip kaçıncı olacağımızı merak ettim. Fakat oy verme işlemleri sırasında yine her seneki sendromu yaşamak ne yalan söyleyeyim sinirlerimi bozdu.

Bize soykırım uyguladınız diyen Ermenistan’a geçen sene 12 puan vermiştik. Ermenistan’ın açıklaması ise “12 puan vererek soykırımı bize unutturamazsınız” şeklinde oldu.

Aynı şekilde Yunanistan ve Kıbrıs’a da bizden yüksek puanlar gitti. Bunun karşılığında ise hiç oy alamadık.

Bu gecede pek çok Türk gibi aynı durumun olmasından korkuyordum. Fakat ne yazık ki korktuğum başıma geldi. Ruslarla işbirliği yapıp masum insanlarımızı katleden Ermeniler bunu yapmamış ve kendileri haklıymış gibi halen Soykırım diye Dünyaya baskı yaparken biz gittik yine 10 puanı onlara verdik. Yunanistan’da aldı 8 puan. İçimi kapladı kara bir duman…

İnternet sitelerini okudum hemen bu yarışmadan sonraki haber yorumları için. Herkesin görüşü aynı yönde. Yunanistan’a ve Ermenistan’a oy verenler yorumlayanlar tarafından küfür yağmuruna tutulmuş. Birisi de yazmış “Biz gerçekten Ermeniymişiz” … Bir diğeri de yazmış “Aziz Nesin Haklı”…

Sonuçları görüp sinirlenmemek elde değil. Avrupa Avrupalılığını her yerde belli etmeye devam ediyor. Futbol maçları da dahil pek çok etkinlikte bu tekrarlanıyor. Birbirlerini komşularını tutuyorlar. Müziğe değil siyasi ilişkilere puan veriyorlar. Peki bize karşı bu tutumu sergileyen tarafsız olamayan Avrupa’ya biz neden aynı siyaseti uygulayamıyoruz?

Türkiye’den bu puanların gitmesinde tabi ki Türkiye’de yaşan Yunanistanlıların ve Ermenilerin payı çok yüksek. Türkiye’deki zenginlerin içinde bir çok Ermeni olduğunu da düşünürsek normal görünüyor. Peki yurtdışında belli ülkelerde yoğunlukta olan Türklerin bulunduğu yerlerden bize neden yüksek puan gelemedi dersiniz?

Biz herkese sempatik görüneceğiz derken bir iyilik meleği bizim kaldığımızı unutuyoruz. Neden Slav, İskandinav ülkelerinden bize puan çıkmaz sanki? Üstelik Avrupalıların yaptığı gibi düşüneceksek Bosna Hersek’e de çok şaşırdım. Madem her şey ülke ilişkilerine ve düşmanlığa göre gidiyor ne diye Sırbistan’a 10 puan verirsiniz? Gerçi bununla ilgili bir iddiada Bosna Hersek’te yaşayan 1 Milyon Sırp’tan dolayı olduğu yönünde… Fransa ile Ermenistan , Ermenistan ile Fransa ve Rusya , Yunanistan ile Kıbrıs ve Ermenistan , İsrail ile Ermenistan ‘da iyi paslaşan ülkeler oldu. Buna karşı Türkiye’de Azerbaycan ile paslaştı.

Bundan sonra müziğe değil siyasete oy veren bu yarışmanın hiçbir heyecanı kalmadı. Bir yorumcunun açıkladıkları doğruysa İtalya’yı bu konuda desteklemek gerektiğine inanıyorum. Öyle ki İtalya bu yarışmada puanlamanın siyasi olduğundan dolayı ve komşuların komşularına oy verip müziği göz ardı ettiklerinden dolayı katılmıyormuş. Biz de katılmasak ne kaybederiz merak ediyorum.

Yarışmayı sonuçta komşu ülkeleri çoğunlukta bulunan Rusya kazandı. Aldığı puanlar ise bunun en büyük göstergesiydi.

Yazımı sonlandırırken aşağıda yarışmayla ilgili istatistiksel bilgileri sunuyorum. Geri kalan yorum sizlere ait…

Türkiye’ye puan veren ülkeler…
İngiltere: 8 puan , Makedonya: 7 puan , Ukrayna: 4 puan , Almanya: 10 puan , Bosna Hersek: 8 puan , Arnavutluk: 10 puan , Belçika: 10 puan , San Marino: 4 puan , Bulgaristan: 5 puan , Fransa: 10 puan , Romanya: 8 puan , Norveç: 2 puan , Macaristan: 5 puan , Hollanda: 10 puan , İsviçre: 6 puan , Azerbaycan: 12 puan , Finlandiya: 4 puan , Belarus: 3 puan , Rusya: 2 puan , Gürcistan: 6 puan , Danimarka: 4 puan

Türkiye’ye puan vermeyen ülkeler…
Yunanistan, Estonya, Letonya, Sırbistan, İsrail, Kıbrıs, Moldova, İzlanda, Portekiz, Andorya, Polonya, Slovenya, Ermenistan, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Malta, İrlanda, Hırvatistan, İsveç, Litvanya, Karadağ.

Türkiye ise en yüksek üç oyunu şu ülkelere dağıttı;
12 puan………..Azerbaycan
10 puan………..Ermenistan
8 puan………….Ukrayna

Türkiye hiç oy vermeyen Yunanistan’a ise bizden 7 puan gitti.
Aynı şekilde 10 puan verdiğimiz Ermenistan’dan hiç puan alamadık.

Bir önceki yazımız olan Yine Başladı Yaz Sevdalıkları başlıklı makalemizde Köşe Yazısı, makalesi ve oğuzhan kılıçarslan hakkında bilgiler verilmektedir.