Oğuzhan Kılıçarslan Makaleleri

Or-Gi Projesinde Kim Doğru Söylüyor?

Geçtiğimiz günlerde yapılan Giresun Günleri’ndeki ilgi oldukça yüksek ve güzeldi. Yaklaşık 500.000 Giresunlunun akın ettiği Feshane’de pek çok siyasi ve devlet kademesinde yetkili kişilerde hazır bulundu. Giresun Milletvekillerini yakalayan bazı vatandaşlar sorunlarını bire bir aktarırken, Milletvekillerine bir çok konunun ulaşmadığı görüldü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ında katıldığı açılış gününde , Başbakan’ın bir cümlesi Giresun ve Ordu için senelerdir düşünülen OR-Gİ Projesi için büyük önem taşıyordu.

Neydi o konuşma diyecek olursanız bir gazete özetini kısaca belirtelim;

OR-Gİ Havaalanı konusunda Giresunluların tezahüratı üzerine Başbakan, şunlara yer verdi; “O kadar değil. O kadar olursa israf olur. Her zaman şöyle bir başbakan tanıyacaksınız. Aldatan bir Başbakan değil, ülkenin kazanacağı ne varsa onu yapan onu vaad eden bir başbakan… Böyle bakacağız olaya. Yoksa yarın ülkemizi havaalanı mezarlığından geçilemez hale getiririz. Buna dikkat edeceğiz. “

Bu açıklamaya karşın Giresun Medya Platformuna davet edilerek görüşleri alınan ve yatırımlar konusunda bilgilerine başvurulan Milletvekillerinin söyledikleri kafalarda soru işaretleri bıraktı.
Medya Platformunun haberinden bu açıklamalarla ilgili kısa özeti aktaracak olursak;

Giresun Ak Parti Milletvekili Hacı Hasan Sönmez Giresun ile değerlendirmelerinde çarpıcı açıklamalarda bulunarak tam not aldı. Giresun için Demiryolu rafamı kalktı sorumuza bunun için çalışmaların sürdüğünü belirterek Erzincan – Tirebolu hattının halen gündemini koruduğunu belirtti. Ayrıca Karadeniz Bölgesinde ilk demiryolu çalışmasının ise Samsun – Ünye hattının oluşturacağını söyledi. Çanakçı yolu ile bilgilerine başvurduğumuz Milletvekilimiz Hacı Hasan Sönmez bunun devamlı gündemde olmasına rağmen yeterli Kamuoyu baskısı oluşmadığı için yerini yavaş yavaş OR-Gİ Havaalanına bıraktığını ifade etti.

AKP li bir başka Vekilimz Ali Temur ise Çanakçı yolunun gündemde olmasına karşılık devletin Havayoluna yatırım yaptığını, gecen yıl 50 milyon olan uçuş sayısının bu yıl 70 milyona çıkmasının beklendiğini söyleyerek Çanakçı Yolunun bir başka bahara kaldığını belirtti.

Peki şimdi sormaz mıyız biz? Başbakan diyor ki “Türkiye Havaalanı çöplüğüne döndü, çöplük yapmak bize yakışmaz” dolayısıyla OR-Gİ’yi unutun… Milletvekillerimiz de diyor ki “Önceliğimiz havaalanında, yollar için yeterince talep yok. OR-Gİ Önceliğimiz”…

Birbiriyle çelişen aynı partinin mensubu yetkililerin ağzından çıkan kelimeleri sorgulamayalım da napalım?

Dapdaracık ve göçebilen yapıya sahip Çanakçı Yolu bir kenara , yaylaların yolu bir kenara, diğer yapılan ilçe yolları bir kenara , senelerdir Giresun ve Ordu’nun beraber bastırdığı proje OR-Gİ’de bir yana… Bakınız şu tezata!

Bana soracak olursanız Başbakan doğru söylüyor. Çöpe gidecek yatırıma para yatıramam diyor. Trabzonlular ister mi hiç kendi illerine gelen bunca uçak sayısının dolayısıyla yatırımın bölünmesini? Trabzon milletvekilleri ile yetkilileri hiç isterler mi Giresun ve Ordu’nun Havaalanına sahip olarak kendilerinden sıyrılmalarını? Bir Trabzonlu bu hatayı yapar mı?

Peki Giresun’lu milletvekilleri neden böyle söyledi dersiniz? Ya Başbakan’ın fikirlerinden haberleri yok, ya Giresunlulardan tepki almamak için (bilirsiniz siyasilerin tutumunu bakarız , yaparız , ederiz … seneler geçer görevleri biter halen bakarlar, yaparlar, ederler… Delikanlı gibi çıkıp diyemezler ki çok uğraştım , çok çalıştım başaramadım. Hakkınızı , oyunuzu helal edin. Yalnız Giresun için çalışmaya devam edeceğim… Diyemezler.. Çünkü bir daha ki seçimde yine aday olacaklardır… Yani menfaat ilişkisi canım anlayıverin… Ama yine de bir ümit umarım bu Vekillerimiz başaramama durumu olursa ortaya çıkıp tüm dürüstlükleri ile Giresun halkına açıklama da bulunurlar…) ya da ülke genelindeki ulaşım sistemini algılayarak hükümet olarak karayolu yerine hava ulaşımını algıladıklarını belirtmek istediler…

Eee şimdi demez miyim ben ; Bu ne perhiz , bu ne lahana turşusu!…

Bir önceki yazımız olan Fakültenin Görele'ye Getirecekleri başlıklı makalemizde Fakültenin Görele'ye Getirecekleri, Köşe Yazısı ve makalesi hakkında bilgiler verilmektedir.