Oğuzhan Kılıçarslan Makaleleri

Cep Telefonları

Bu yazımda sizlerle cep telefonlarının avantaj ve dezavantajlarını paylaşacağım.
Cep Telefonları günlük hayatımızın artık bir parçası olmuş durumda.Elinde cep telefonu olmayan yok gibi ülkemizde.İsterseniz cep telefonlarının ülkemize gelişine şöyle bir dönelim.
İlk olarak Nokia girmek istedi ülkemize.Türk halkının alım gücünü anlamak için soylular arasında araştırma yaptı ve sonucunda girmeme kararı aldı.Daha sonra Ericsson girmek istedi ve toplumun çeşitli kesimleri arasında araştırma yaptı.Olumlu sonuç aldılar ve 377’ler ile piyasaya giriş yaptılar.3000 $’dan satılan telefonlar hatlarında pahalı olmasına rağmen kapış kapış satıldı.Bunu gören Nokia geçte kalsa atağa geçti.Peşinden Panasonic de Türkiye’ye giriş yaptı.Bu üç şirketin patronları aynen şunları söylediler.
-“İlk başta ürkerek girdiğimiz bu ülke bizim dünyada daha çok tanınmamızı sağladı ve satışlarımızı,gelişmelerimizi hızlandırdı.”
Evet aynen öyle.Biz millet olarak görünüşlü şeylere düşkünüz.Yemeyiz,içmeyiz ama cep telefonundan geri kalmayız.Sıfır en yüksek model telefon alırız,5 gün sonra daha yenisi çıkar gideriz 5 günlük telefonu değiştiririz.Böyle insanlarımız maalesef çok var.Ne yapacaksın zevk tabi.Kimsenin zevkine karışmak bize düşmez.
Yapılan araştırmalara göre cep telefonlarının beyin hücrelerini öldürdüğü,insanı sersemlettiği saptanmıştır.Hiç dikkat etiniz mi bilmiyorum ama 2-3 dakika süren görüşmelerden sonra insanın kulağında yanma,karıncalanma oluyor.İşte elektromanyetik dalgaların zararları.Yıllardır aslında buda araştırma konusu.Elektromanyetik dalgaların insana zararı var mı?Çoğu bilim adamı bunu çözemediyse de bir Japon bilim adamının söylediği aslında insanı oldukça düşünmeye itecek türden.
-“Elektromanyetik dalgalar insanın ömrünü 20 yıl kısaltıyor.Beyin hücrelerini öldürerek kanseri kolaylaştırıyor.”
Şimdi gel de cep telefonu kullan.Aslında söyledikleri doğru olabilir.Eskilerimiz söylerler,eski insanlar daha fazla yaşarlardı diye.Nesil ilerledikçe gerçekten yaşama yılları azalıyor.Bunun aslında teknolojiyle alakası olduğu kanısındayım.Eskiden elektromanyetik dalgaların olmadığı,televizyonların olmadığı zamanlarda yaşayan insanlar daha dinç,daha bilgili ve daha uzun ömürlüymüşler.
Cep telefonunun tek avantajı insanlara daha çabuk ulaşabilmek imkanı.Gerçi bu olayda önemsenmeyecek türden değil ama cep telefonu kullanımını ne kadar azaltırsak çok değil 1 hafta içinde kafanızın daha rahat olduğunu,zihninizin daha canlı olduğunu hissedeceksiniz.
Sağlıklı,nice mutlu günlere hep birlikte daha dinç ulaşmak dileklerimle…

Bir önceki yazımız olan Anadolu Rock başlıklı makalemizde Anadolu Rock, Köşe Yazısı ve makale hakkında bilgiler verilmektedir.